Charakteristika plemene

Chesapeake bay retrívři jsou sebejistí, relativně klidní psi s výraznou osobností a snášenlivou povahou, přitom jsou ale živí a inteligentní. Ze všech plemen retrívrů mají nejsilněji vyvinutou potřebu ochraňovat. K dětem a domácím zvířatům jsou velmi přátelští a snášenliví. Úzce přilnou k rodině svého pána. Pokud je jejich povaha nezkažená, jsou nekousaví a velmi tolerantní k ostatním psům. Chessies jsou citliví a rádi se učí a hrají si do vysokého věku. Jako lovečtí psi vykazují při práci značnou samostatnost.
Chessies jsou silní, sportovní psi, inteligentní s pracovití. Hrudník je široký, silný, bedra jsou svalnatá. Lebka je široká a lehce zakulacená s méně výrazným stopem. Morda je středně dlouhá, nesmí být špičatá. Psi měří 58–66 cm, feny 53–61 cm.
Srst je hustá a krátká, neměla by být delší jak 3,75 cm. Na krku, lopatkách a hřbetě je vlnitá, na hlavě a na bězích je krátká a rovná. Kudrnatá srst je chybou. Srst je dvojí mastná, silně vodoodpudivá a chrání psa před mrazem i vedrem. Umožňuje mu aportovat z ledové vody. Barva srsti se může pohybovat od tmavě hnědé až po světle hnědou nebo barvu uschlé trávy, barvu spadaného listí, slámově žlutou, rezavou. Jsou povoleny malé bílé skvrny na hrudi. Srst se dobře udržuje, stačí ji jedenkrát týdně vykartáčovat a pak vytřít vlhkou jelenicí.
Chesapeake bay retrívři jsou velcí psi vyžadující dostatek pohybu a zaměstnání. Možnost častého koupání je nezbytným předpokladem ke spokojenosti těchto aktivních psů.